TTCLM: THREE TTBL TEAMS ENTER THE QUARTERFINALS



With last year's finalists Borussia Düsseldorf and 1. FC Saarbrücken TT as well as TTC Neu-Ulm, all three teams of the TTBL have made it to the quarterfinals of the Champions League (TTCLM). While Düsseldorf and Saarbrücken each won their groups in commanding fashion, Neu-Ulm was only beaten by Fakel Gazprom Orenburg – and only narrowly missed the sensation with a 2-3 against the Russian top club. The quarterfinals will be played between January 12 and 23.

The groups at a glance

Group A

Asisa Borges Vall – Borussia Düsseldorf 0-3
Marc Duran – Anton Källberg 1-3 (11-8, 6-11, 5-11, 7-11)
Viktor Brodd – Timo Boll 0-3 (5-11, 6-11, 9-11)
Joan Masip – Dang Qiu 0-3 (3-11, 8-11, 8-11)

Borussia Düsseldorf – Sporting Clube De Portugal 3-0
Anton Källberg – Diogo Silva 3-0 (14-12, 12-10, 11-8)
Timo Boll – Diogo Carvalho 3-0 (11-8, 11-8, 11-5)
Dang Qiu – Bode Abiodun 3-0 (11-7, 11-4, 11-9)

Borussia Düsseldorf – SPG Felbermayr Wels 3-0
Anton Källberg – Jiri Martinko 3-1 (11-4, 11-9, 9-11, 11-5)
Timo Boll – Nandor Ecseki 3-0 (11-9, 11-2, 11-6)
Kristian Karlsson – Andreas Levenko 3-0 (11-5, 11-8, 11-8)

SPG Felbermayr Wels – Sporting Clube De Portugal 3-2
Asisa Borges Vall – SPG Felbermayr Wels 3-1
Sporting Clube De Portugal – Asisa Borges Vall 3-1

Group B

Top Spin Messina Fontalba – GV Hennebont TT 3-2
Solex-Consult Wiener Neustadt – TTSC UMMC-ELEM 0-3
Solex-Consult Wiener Neustadt – Top Spin Messina Fontalba 2-3
TTSC UMMC-ELEM – GV Hennebont TT 2-3
GV Hennebont TT – Solex-Consult Wiener Neustadt 3-1
TTSC UMMC-ELEM – Top Spin Messina Fontalba 3-1

Group C

KS Dekorglass Dzialdowo – 1. FC Saarbrücken TT 1-3
Jakub Dyjas – Darko Jorgic 1-3 (9-11, 8-11, 14-12, 6-11)
Truls Moregard – Patrick Franziska 3-2 (11-13, 11-7, 11-8, 9-11, 6-5)
Taimu Arinobu – Tomas Polansky 1-3 (11-7, 10-12, 13-15, 5-11)
Jakub Dyjas – Patrick Franziska 0-3 (5-11, 11-13, 7-11)

1. FC Saarbrücken TT – Roskilde Bordtennis BTK61 3-0
Darko Jorgic – Jens Lundqvist 3-0 (11-7, 11-9, 14-12)
Patrick Franziska – Mikkel Hindersson 3-0 (11-6, 11-1, 11-4)
Tomas Polansky – Allan Bentsen 3-0 (11-4, 11-9, 11-7)

1. FC Saarbrücken TT – AS Pontoise Cergy 3-1
Patrick Franziska – Rafael Cabrera 3-0 (11-3, 11-5, 11-7)
Darko Jorgic – Emmanuel Lebesson 2-3 (8-11, 11-6, 7-11, 11-8, 4-6)
Olav Kosolosky – Adrien Mattenet 3-2 (11-7, 11-5, 7-11, 11-13, 6-5)
Patrick Franziska – Emmanuel Lebesson 3-0 (11-4, 11-4, 11-6)

AS Pontoise Cergy – Roskilde Bordtennis BTK61 2-3
KS Dekorglass Dzialdowo – AS Pontoise Cergy 3-0
Roskilde Bordtennis BTK61 – KS Dekorglass Dzialdowo 0-3

Group D

Fakel Gazprom Orenburg – TTC Neu-Ulm 3-2
Lin Yun Ju – Ioannis Sgouropoulos 2-3 (11-4, 5-11, 8-11, 11-5, 4-6)
Hugo Calderano – Lev Katsman 3-1 (9-11, 11-2, 11-9, 11-5)
Marcos Freitas – Vladimir Sidorenko 3-0 (11-4, 11-7, 11-7)
Lin Yun Ju – Lev Katsman 2-3 (12-14, 11-6, 8-11, 11-3, 2-6)
Hugo Calderano – Ioannis Sgouropoulos 3-0 (11-2, 20-18, 11-7)

TTC Neu-Ulm – SF SKK El Nino Praha 3-1
Lev Katsman – Jakub Zelinka 3-1 (11-3, 8-11, 11-7, 11-8)
Vladimir Sidorenko – Jiri Vrablik 1-3 (11-9, 9-11, 7-11, 7-11)
Ioannis Sgouropoulos – Franzisek Onderka 3-0 (11-7, 11-6, 11-3)
Lev Katsman – Jiri Vrablik 3-1 (11-7, 8-11, 11-5, 11-6)

KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki – TTC Neu-Ulm 1-3
Chuang Chih-Yuan – Lev Katsman 2-3 (13-11, 6-11, 8-11, 11-8, 4-6)
Panagiotis Gionis – Ioannis Sgouropoulos 1-3 (11-6, 15-17, 11-13, 5-11)
Marek Badowski – Vladimir Sidorenko 3-2 (11-6, 13-15, 8-11, 11-6, 6-4)
Panagiotis Gionis – Lev Katsman 2-3 (9-11, 12-10, 6-11, 11-6, 2-6)

SF SKK El Nino Praha – KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 1-3
Fakel Gazprom Orenburg – KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 3-1
Fakel Gazprom Orenburg – SF SKK El Nino Praha 3-0

Header photo: TTC Neu-Ulm’s Ioannis Sgouropoulos (by BeLa Sportfoto)